Vozidla s jeřáby HIAB pro Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina

20.9.2022

Společnost CONTSYSTEM dodala Hasičskému záchrannému sboru Kraje Vysočina dva nové jeřáby HIAB na podvozcích TATRA Phoenix a MAN. Vozidla budou sloužit k různorodým záchranným operacím a pro přepravu materiálu.

Co se týče kraje Vysočina, jde o druhou dodávku techniky HIAB do tohoto kraje v průběhu posledních dvou let, avšak již několikátou dodávku techniky HIAB či MULTILIFT pro Hasičský záchranný sbor, ať už v Moravskoslezském kraji či dalších krajích v rámci České republiky. 

Hydraulický jeřáb HIAB X-HIDUO 138 B-3 na podvozku TATRA Phoenix

Jeřáb má 3 hydraulické výsuvy, dosah 10,6 m a kapacitu zdvihu 11 tm. Na 3 metrech zvedne břemeno o hmotnosti 3 950 kg, při maximálním vyložení na 10,3 m zdvihne 1 050 kg.

Jeřáb je vybaven proporcionálním dálkovým ovládáním s řadou funkcí pro snadnou a přehlednou manipulaci, manuálním ovládáním ze země a elektronickým omezovačem zdvihového momentu s vizualizací stavu zatížených ramen.

Dále je vybaven systémem pro poloautomatického skládání a rozkládaní jeřábu pomocí jedné klávesy na dálkovém ovladači, systémem detekce kolize jeřábu s kabinou a systémem stability řízení jeřábu, který rozpoznává směr manévrování s rameny a automaticky řídí omezovač zdvihového momentu.

Podpěrné nohy o rozchodu 5,5 m jsou hydraulicky roztažitelné a vysouvatelné, mechanicky otočné – ovládané pákami rozvaděče z obou stran vozidla.

Hydraulický jeřáb HIAB X-HIPRO 232 E-4 na podvozku MAN s návěsem

Jeřáb má 4 hydraulické výsuvy, horizontální dosah 12,8 m a kapacitu zdvihu 18,5 tm. Na 3,5 metrech zvedne břemeno o hmotnosti 5 800 kg, při maximálním vyložení na 12,8 m zdvihne 1 460 kg.

Jeřáb je vybaven proporcionálním dálkovým ovládáním s řadou funkcí pro snadnou a přehlednou manipulaci, manuálním ovládáním ze země a elektronickým omezovačem zdvihového momentu s vizualizací stavu zatížených ramen.

Jeřáb je vybaven funkcemi zvyšujícími bezpečnost obsluhy a okolí - CTC funkcí ovládání špičky jeřábu, automatickým sbalením a rozbalením ramen jeřábu, detekcí kolize jeřábu s kabinou, systémem stability řízení jeřábu, který rozpoznává směr manévrování s rameny a automaticky řídí omezovač zdvihového momentu.

Podpěrné nohy o rozchodu 6,8 m jsou hydraulicky roztažitelné a vysouvatelné, otočné - ovládané pákami na rozvaděči z obou stran vozidla.

..................................

Dodávka obou vozidel zahrnovala úpravu podvozků pro potřeby montáže nástaveb HIAB, posunutí točnice u vozidla MAN s návěsem, úpravu hydrauliky, vlastní montáž nástaveb HIAB na podvozek včetně dalšího příslušenství, připojení, oživení a zaškolení obsluhy.


Sdílejte tento článek:  


Zpět